Olea - Cervatos - Reinosa - Fontibre, Cantabria
near Olea, Cantabria (España)
Viewed 53 times, downloaded 3 times
Trail photos
Itinerary description
Pedalada per la comarca de Campoo-Los Vallès, Cantabria. Sortim d'Olea en direcció a Cervatos passant per l'Alt del Bardal. Baixem fins a trobar el desviament a la dreta que porta a Cervatos, és part de la calçada romana de los Blenios que unia Herrera de Pisuerga, Palencia amb Suances, Cantàbria. De la Muntanya al mar. Arribem a Cervatos on hi ha la col·legiata de Sant Pere, la catedral del romànic eròtic, per les escenes carregades d'explícit contingut eròtic/sexual.
Seguim un tram de la N 611 fins a trobar el desviament a Celada, passat el pont del tren ens desviem a l'esquerra per la pista que porta al Parc eòlic experimental Vestas, abans d'arribar al cim del Cotio ens desviem a l'esquerra seguint les senyals del camí Olvidado, el vell camí de Sant Jaume. Arribem a Retortillo on hi ha l'església romànica de Santa Maria i les restes romanes de la ciutat de Jubilonga.
Baixem cap a Bolmir on hi ha l'església de Sant Ciprià. Entrem a Reinosa des de Matamorosa i la creuem per anar cap a Nestares i després cap a Fontibre on neix l'Ebre. Al paratge “La Fuentona” on sorgeixen les aigües de l'Ebre, està presidit per un monòlit, coronat per una imatge de la Verge del Pilar.
Continuem pel carril bici de la carretera CA 183 fins Espinilla, on ens desviem per la carretera CA 280. Passem pel mirador del Campoo de Suso amb unes extenses vistes. Pugem fins la Collada de Somahoz, poc després hi ha un desviament a Mata de Hoz, que nosaltres no hem agafat, però crec que és molt millor passar per aquí. Nosaltres ens hem desviat més endavant per un camí que s'ha tornat corriol i bastant perdut, hem tingut que creuar dues vegades el rierol de los Perales a gual i el recorregut molt tècnic. Sols ho recomano per gent molt preparada i amb molta tècnica.
Per fi hem arribat a la carretera que no tornem a deixar. Passem per Mata de Hoz on hi ha l'església de Sant Joan Baptista i el centre BTT, encara que sempre el trobem tancat. També passem per l'església romànica de Santa Olalla.
Seguim un tram de la N 611 fins a trobar el desviament a Celada, passat el pont del tren ens desviem a l'esquerra per la pista que porta al Parc eòlic experimental Vestas, abans d'arribar al cim del Cotio ens desviem a l'esquerra seguint les senyals del camí Olvidado, el vell camí de Sant Jaume. Arribem a Retortillo on hi ha l'església romànica de Santa Maria i les restes romanes de la ciutat de Jubilonga.
Baixem cap a Bolmir on hi ha l'església de Sant Ciprià. Entrem a Reinosa des de Matamorosa i la creuem per anar cap a Nestares i després cap a Fontibre on neix l'Ebre. Al paratge “La Fuentona” on sorgeixen les aigües de l'Ebre, està presidit per un monòlit, coronat per una imatge de la Verge del Pilar.
Continuem pel carril bici de la carretera CA 183 fins Espinilla, on ens desviem per la carretera CA 280. Passem pel mirador del Campoo de Suso amb unes extenses vistes. Pugem fins la Collada de Somahoz, poc després hi ha un desviament a Mata de Hoz, que nosaltres no hem agafat, però crec que és molt millor passar per aquí. Nosaltres ens hem desviat més endavant per un camí que s'ha tornat corriol i bastant perdut, hem tingut que creuar dues vegades el rierol de los Perales a gual i el recorregut molt tècnic. Sols ho recomano per gent molt preparada i amb molta tècnica.
Per fi hem arribat a la carretera que no tornem a deixar. Passem per Mata de Hoz on hi ha l'església de Sant Joan Baptista i el centre BTT, encara que sempre el trobem tancat. També passem per l'església romànica de Santa Olalla.
Waypoints
You can add a comment or review this trail
Comments