SANT AMANÇ, LA ROCASSA I SANTA BÀRBARA des d'Anglès.
near Anglès, Catalunya (España)
Viewed 730 times, downloaded 38 times
Trail photos
Itinerary description
Deixem el nostre cotxe al mig d'Anglès sortint del poble per la carretera de Santa Bàrbara, primer tot asfalt fins que deixem en darrera les cases i enfilem amunt pel costat de la Riera de Sant Amanç.
Passant pel costat d'un rètol que ens indica "Les Mines del Sant Pare", per unes mines d'aquesta zona que el Sant Pare va "donar" al Bisbat de Girona, la pista ens porta primer fins l'ermita de Sant Amanç, romànica del segle X i molt ben restaurada actualment.
Continuem pujant cap a Santa Bàrbara per la pista que seria el Camí de Santa Bàrbara però la deixem per agafar el Camí del Conquet que ens fa passar per la Rocassa, sortint rocallós que ens dona una vista excel·lent sobre tota la vall d'Anglès i, avui, fins la Badia de Roses. Per pujar a la Rocassa, cal deixar la pista i pujar per un camí aparellat amb unes cordes que fan més fàcil la pujada. Després de la Rocassa, continuem pel caire que hi ha al darrera per anar a recuperar la pista que seguíem.
Després d'uns quants revolts i un camí una mica dret final, sortim a un collet a uns 300 metres de Santa Bàrbara. Davant nostre continua el camí fins al cim ara ja amb senyals del GR-178.1, arribant a Santa Bàrbara en 5 minuts. La vista és esplèndida i la restauració del lloc per part dels Amics de Santa Bàrbara, una obra excel·lent que ens permet gaudir d'un indret preciós. Gràcies!
Per baixar fins Anglès, ja només ens queda seguir el GR, ben marcat, passant pel Pla de Llancers, la Font dels Gossos i la Font de la Mestressa al costat de la Masia de Bellveí, com a punts destacats, fins que abans d'entrar al poble, quan comença l'asfalt i el GR va cap a la dreta, ens desviem a l'esquerra per continuar per una pista que ens porta fins a tocar de on hem deixat el cotxe. Seguint pel GR també s'arriba al centre del poble però nosaltres seguíem aquesta altra ruta.
Temps efectiu: 4h. 34'
NOTES:
1.- Cal portar GPS. Ens és impossible descriure la quantitat de trencants que hem trobat durant la pujada que si bé possiblement portarien al mateix lloc, segurament hauríem fet el trajecte més llarg i carragós.
2.- Avui hem tingut la sorpresa de la quantitat de neu que hem trobat acumulada tant a la pista de pujada com en el camí GR de baixada. Si bé això ha fet molt més bonic i agradable el recorregut, hem tingut que vigilar una mica més del compte per no relliscar i això pot haver penalitzat el temps.
Passant pel costat d'un rètol que ens indica "Les Mines del Sant Pare", per unes mines d'aquesta zona que el Sant Pare va "donar" al Bisbat de Girona, la pista ens porta primer fins l'ermita de Sant Amanç, romànica del segle X i molt ben restaurada actualment.
Continuem pujant cap a Santa Bàrbara per la pista que seria el Camí de Santa Bàrbara però la deixem per agafar el Camí del Conquet que ens fa passar per la Rocassa, sortint rocallós que ens dona una vista excel·lent sobre tota la vall d'Anglès i, avui, fins la Badia de Roses. Per pujar a la Rocassa, cal deixar la pista i pujar per un camí aparellat amb unes cordes que fan més fàcil la pujada. Després de la Rocassa, continuem pel caire que hi ha al darrera per anar a recuperar la pista que seguíem.
Després d'uns quants revolts i un camí una mica dret final, sortim a un collet a uns 300 metres de Santa Bàrbara. Davant nostre continua el camí fins al cim ara ja amb senyals del GR-178.1, arribant a Santa Bàrbara en 5 minuts. La vista és esplèndida i la restauració del lloc per part dels Amics de Santa Bàrbara, una obra excel·lent que ens permet gaudir d'un indret preciós. Gràcies!
Per baixar fins Anglès, ja només ens queda seguir el GR, ben marcat, passant pel Pla de Llancers, la Font dels Gossos i la Font de la Mestressa al costat de la Masia de Bellveí, com a punts destacats, fins que abans d'entrar al poble, quan comença l'asfalt i el GR va cap a la dreta, ens desviem a l'esquerra per continuar per una pista que ens porta fins a tocar de on hem deixat el cotxe. Seguint pel GR també s'arriba al centre del poble però nosaltres seguíem aquesta altra ruta.
Temps efectiu: 4h. 34'
NOTES:
1.- Cal portar GPS. Ens és impossible descriure la quantitat de trencants que hem trobat durant la pujada que si bé possiblement portarien al mateix lloc, segurament hauríem fet el trajecte més llarg i carragós.
2.- Avui hem tingut la sorpresa de la quantitat de neu que hem trobat acumulada tant a la pista de pujada com en el camí GR de baixada. Si bé això ha fet molt més bonic i agradable el recorregut, hem tingut que vigilar una mica més del compte per no relliscar i això pot haver penalitzat el temps.
Waypoints
You can add a comment or review this trail
Comments