Sáseta - Albaina - Laño - Lagrán
near Sáseta, Castilla y León (España)
Viewed 7 times, downloaded 0 times
Trail photos
Itinerary description
Sáseta - Pariza - Albaina - Laño - Lagrán (abajo en castellano)
Pony txiki batekin (Pruden) egindako 4 eguneko ibilbidearen hirugarren etapa da hau. Ozetatik abiatuta, Gr 38ren bila joan gara ("Ardoaren eta arrainaren ibilbidea"), eta handik Errioxaraino iritsiko gara, Arabako Mendialdea eta Trebiñuko Konderriaren ekialdea zeharkatuz. Mandazainek egiten zuten ibilbidea da eta oinez, bizikletaz edo zaldiz egin daiteke. Guk, esan bezala, zalditxoarekin egiten dugu.
Sasetatik urez eta hotzez irten gara, lehenik Aihuda ibairaino jaitsi, eta hura zeharkatu ondoren, ezkerrera hartu. Pixka bat gora egin, eta eskuinera hartuko dugu. Puntu horretan, GR 282 ("Artzaintzai Bidea") bereizten da, eta guk GR 38 hartuko dugu. Markak utzi gabe, Parizara iritsiko gara, eta, ondoren, partzelaria bideak jarraituz, Albainara.
Parrokia aurreko harrizko bankuetan atseden hartu dugu, hiru egunetan lehenengo eguzki izpiak. Ordu bietan taberna irekitzen dute eta lehen ardo edalontzia eta lehen kafea har ditzakegu... (Eguzkia, ardoa, kafea... Hiru astro konjugatu dira). Hortik hegoalderantz jarraituko dugu, "Las Gobas" deituriko zonaldera igaroko dugu (bidezidorra "Goba de la Dotora" ondotik igarotzen da), ezin gara gelditu, arratsaldea aurrera doalako, baina lekuak geldialdia merezi du.
Laño herrian, Santa Marinara doan bidea hartu, hara iritsi eta zertxobait gehiago jarraituz, biratu eta gora egin behar dugu. Igoera honetan garrantzitsua da markak ez galtzea. Goikaldean "Mojón del Avellano"-tik pasako gara mendatea. Aurrera jarraitu, eta bide eder batetik jaitsiko gara, pagadian behera, Lagranera iritsi arte.
Esta es la tercera etapa de un recorrido de 4 días realizado con un pequeño pony (Pruden), que llevará parte de la carga . Partiendo de Ozaeta, iremos al encuentro de la Gr 38 (Ruta del vino y el pescado) para, por ella, llegar hasta La Rioja atravesando Montaña Alavesa y la parte oriental del Condado de Treviño. Es un recorrido que realizaban los arrieros y que se puede hacer tanto andando como en bici o a caballo. Nosotros, como queda dicho, lo realizamos con caballo.
Salimos de Sáseta con agua y frio, bajamos primero hasta el río Ayuda y tras atravesarlo tomamos a izquierda, remontamos un poco para tomar poco más adelante la desviación a la derecha. En este punto se separan la GR 282 (Senda del Pastoreo) y la GR 38. Nosotros continuamos por esta segunda. Sin dejar las marcas llegamos a Pariza y posteriormente, siguiendo caminos de parcelaria, a Albaina.
Descansamos en los bancos de piedra que hay delante de la parroquia. Los primeros rayos de sol en tres días. A las dos abren el bar y podemos tomar el primer vaso de vino y el primer café... Sol, vino, café... Se han conjugado tres astros. De aquí seguimos hacia el Sur, pasamos por "Las Gobas" (el sendero pasa junto a la "Goba de la Dotora") no podemos detenernos porque la tarde va para adelante, pero el lugar tiene mucho por ver.
Ya en el pueblo de Laño tomamos el camino que va a la ermita. de Sta. Marina y continúa un poco más hasta girar a izqioerda para comenzar a ascender. En este ascenso es importante no perder las marcas, que nos llevan hasta el "Mojón del Avellano". Seguimos y descendemos por un camino precioso que por un frondoso hayedo nos lleva hasta Lagrán.
Pony txiki batekin (Pruden) egindako 4 eguneko ibilbidearen hirugarren etapa da hau. Ozetatik abiatuta, Gr 38ren bila joan gara ("Ardoaren eta arrainaren ibilbidea"), eta handik Errioxaraino iritsiko gara, Arabako Mendialdea eta Trebiñuko Konderriaren ekialdea zeharkatuz. Mandazainek egiten zuten ibilbidea da eta oinez, bizikletaz edo zaldiz egin daiteke. Guk, esan bezala, zalditxoarekin egiten dugu.
Sasetatik urez eta hotzez irten gara, lehenik Aihuda ibairaino jaitsi, eta hura zeharkatu ondoren, ezkerrera hartu. Pixka bat gora egin, eta eskuinera hartuko dugu. Puntu horretan, GR 282 ("Artzaintzai Bidea") bereizten da, eta guk GR 38 hartuko dugu. Markak utzi gabe, Parizara iritsiko gara, eta, ondoren, partzelaria bideak jarraituz, Albainara.
Parrokia aurreko harrizko bankuetan atseden hartu dugu, hiru egunetan lehenengo eguzki izpiak. Ordu bietan taberna irekitzen dute eta lehen ardo edalontzia eta lehen kafea har ditzakegu... (Eguzkia, ardoa, kafea... Hiru astro konjugatu dira). Hortik hegoalderantz jarraituko dugu, "Las Gobas" deituriko zonaldera igaroko dugu (bidezidorra "Goba de la Dotora" ondotik igarotzen da), ezin gara gelditu, arratsaldea aurrera doalako, baina lekuak geldialdia merezi du.
Laño herrian, Santa Marinara doan bidea hartu, hara iritsi eta zertxobait gehiago jarraituz, biratu eta gora egin behar dugu. Igoera honetan garrantzitsua da markak ez galtzea. Goikaldean "Mojón del Avellano"-tik pasako gara mendatea. Aurrera jarraitu, eta bide eder batetik jaitsiko gara, pagadian behera, Lagranera iritsi arte.
Esta es la tercera etapa de un recorrido de 4 días realizado con un pequeño pony (Pruden), que llevará parte de la carga . Partiendo de Ozaeta, iremos al encuentro de la Gr 38 (Ruta del vino y el pescado) para, por ella, llegar hasta La Rioja atravesando Montaña Alavesa y la parte oriental del Condado de Treviño. Es un recorrido que realizaban los arrieros y que se puede hacer tanto andando como en bici o a caballo. Nosotros, como queda dicho, lo realizamos con caballo.
Salimos de Sáseta con agua y frio, bajamos primero hasta el río Ayuda y tras atravesarlo tomamos a izquierda, remontamos un poco para tomar poco más adelante la desviación a la derecha. En este punto se separan la GR 282 (Senda del Pastoreo) y la GR 38. Nosotros continuamos por esta segunda. Sin dejar las marcas llegamos a Pariza y posteriormente, siguiendo caminos de parcelaria, a Albaina.
Descansamos en los bancos de piedra que hay delante de la parroquia. Los primeros rayos de sol en tres días. A las dos abren el bar y podemos tomar el primer vaso de vino y el primer café... Sol, vino, café... Se han conjugado tres astros. De aquí seguimos hacia el Sur, pasamos por "Las Gobas" (el sendero pasa junto a la "Goba de la Dotora") no podemos detenernos porque la tarde va para adelante, pero el lugar tiene mucho por ver.
Ya en el pueblo de Laño tomamos el camino que va a la ermita. de Sta. Marina y continúa un poco más hasta girar a izqioerda para comenzar a ascender. En este ascenso es importante no perder las marcas, que nos llevan hasta el "Mojón del Avellano". Seguimos y descendemos por un camino precioso que por un frondoso hayedo nos lleva hasta Lagrán.
Waypoints
You can add a comment or review this trail
Comments