Alt Empordà en btt i alforges jornada 2 de Castelló d'Empúries a Sant Llorenç de la Muga 24-05-2015
near Castelló d'Empúries, Catalunya (España)
Viewed 1542 times, downloaded 35 times
Trail photos
Itinerary description
Volta a l'Empordà en tres jornades en bici de muntanya i alforges.
Us explico la ruta que hem fet recentment per l'Alt Empordà, un territori que aparentment sembla planer i tranquil per a la bicicleta de muntanya però que amaga una orografia que, amb etapes llargues, el desnivell acumulat i fenòmens com el vent, poden deixar-te tocat.
Vet aquí unes dades tècniques del total de la ruta:
Distància: 210 km, repartits en tres jornades de 78, 80 i 50 km
Desnivell: 3500 m+
Etapes:
1-Vilamaniscle-Llançà-Cadaqués-Roses-Castelló d'Empuries
2-Castelló d'Empúries-Sant Pere Pescador-Viladamat-Camallera-Navata-Sant Llorenç de la Muga
3-Sant Llorenç de la Muga-Pantà de Boadella-Darnius-la Jonquera-Cantallops-Espolla-Vilamaniscle
Sentit de la ruta: Horari, a l'Empordà hi bufa sempre molt vent de tramuntana. Per tant, cal anar en sentit nord-sud des de Llança fins a Sant Pere Pescador, almenys en la zona més exposada al vent.
Terreny: Majoritàriament pistes de terra, senders, corriols i trams asfaltats propers als nuclis urbans.
Inici de la ruta: Vilamaniscle, el motiu és purament d'organització d'allotjaments.
Segona jornada: Castelló d'empúries-Sant pere Pescador-Viladamat-Camallera-Pontós-Navata-Cistella-Terrades-Sant Llorenç de la Muga
Aquesta segona etapa és la més monòtona de les tres. Els primers quilòmetres, encara dins el Parc Natural dels Aiguamolls de l'Empordà, seran un gaudi en tots els sentits, flora i fauna faran que ens parem constantment. Però un cop creuat el riu Fluvià a l'alçada de Sant Pere Pescador, el traçat avançarà per pistes de terra còmodes i ràpides excepte curtes rampes entre camps de conreu i boscos isolats entre turons.
Atenció a l'alçada de Bàscara que creuarem el riu Fluvià altre cop, descalçant-nos les sabates. En funció del nivell de l'aigua, caldrà recular i anar a buscar la carretera NII per evitar creuar-lo.
A partir de Navata, el relleu dels camins s'ondularà una miqueta més i les fortes rampes després de travessar rieres i els quilòmetres a les cames, faran més feixuga la marxa.
Els darrers quilòmetres han estat rodats per carretera ja que els tracks seguits (2009), passaven per pistes ara ocupades per la vegetació.
Com a premi final, la magnifica estada que ens espera al poble medieval de Sant Llorenç de la Muga. Concretament a l'hotel Torre Laurentii.
Us explico la ruta que hem fet recentment per l'Alt Empordà, un territori que aparentment sembla planer i tranquil per a la bicicleta de muntanya però que amaga una orografia que, amb etapes llargues, el desnivell acumulat i fenòmens com el vent, poden deixar-te tocat.
Vet aquí unes dades tècniques del total de la ruta:
Distància: 210 km, repartits en tres jornades de 78, 80 i 50 km
Desnivell: 3500 m+
Etapes:
1-Vilamaniscle-Llançà-Cadaqués-Roses-Castelló d'Empuries
2-Castelló d'Empúries-Sant Pere Pescador-Viladamat-Camallera-Navata-Sant Llorenç de la Muga
3-Sant Llorenç de la Muga-Pantà de Boadella-Darnius-la Jonquera-Cantallops-Espolla-Vilamaniscle
Sentit de la ruta: Horari, a l'Empordà hi bufa sempre molt vent de tramuntana. Per tant, cal anar en sentit nord-sud des de Llança fins a Sant Pere Pescador, almenys en la zona més exposada al vent.
Terreny: Majoritàriament pistes de terra, senders, corriols i trams asfaltats propers als nuclis urbans.
Inici de la ruta: Vilamaniscle, el motiu és purament d'organització d'allotjaments.
Segona jornada: Castelló d'empúries-Sant pere Pescador-Viladamat-Camallera-Pontós-Navata-Cistella-Terrades-Sant Llorenç de la Muga
Aquesta segona etapa és la més monòtona de les tres. Els primers quilòmetres, encara dins el Parc Natural dels Aiguamolls de l'Empordà, seran un gaudi en tots els sentits, flora i fauna faran que ens parem constantment. Però un cop creuat el riu Fluvià a l'alçada de Sant Pere Pescador, el traçat avançarà per pistes de terra còmodes i ràpides excepte curtes rampes entre camps de conreu i boscos isolats entre turons.
Atenció a l'alçada de Bàscara que creuarem el riu Fluvià altre cop, descalçant-nos les sabates. En funció del nivell de l'aigua, caldrà recular i anar a buscar la carretera NII per evitar creuar-lo.
A partir de Navata, el relleu dels camins s'ondularà una miqueta més i les fortes rampes després de travessar rieres i els quilòmetres a les cames, faran més feixuga la marxa.
Els darrers quilòmetres han estat rodats per carretera ja que els tracks seguits (2009), passaven per pistes ara ocupades per la vegetació.
Com a premi final, la magnifica estada que ens espera al poble medieval de Sant Llorenç de la Muga. Concretament a l'hotel Torre Laurentii.
Waypoints
Waypoint
285 ft
Camallera
Waypoint
571 ft
Camí natural de la Muga
Waypoint
404 ft
Cistella
River
148 ft
Creuament del fluvià
Atenció! Si el riu va gaire ple, haurem de buscar alternativa per la NII.
Fountain
495 ft
Font
Fountain
341 ft
FONT
Fountain
512 ft
Font 2
Provisioning
482 ft
Navata
Waypoint
256 ft
Pins
Waypoint
302 ft
Pontós
Waypoint
7 ft
Sant Pere Pescador
Waypoint
732 ft
Terrades
Provisioning
16 ft
Viladamat
Waypoint
623 ft
Vilarig
Comments (1)
You can add a comment or review this trail
I have followed this trail View more
Information
Easy to follow
Scenery
Moderate
Molt bona ruta en bona companyia!