Sallent-St. Miquel de Terradelles-St. Amanç de Pedrós-St. Pau de Pinós-Sta. Maria de Pinós-Riera de Merlès-Séquia de Manresa
near Sallent, Catalunya (España)
Viewed 1994 times, downloaded 67 times
Trail photos
Itinerary description
Sortim de Sallent pel camí vell de Cornet, que amb una dura rampa d’inici després va pujant amb pendent moderat, arribem al collet dels Plans, on travessem la carretera, i agafem una pista que passa per l’obaga de les Collades i més endavant faldeja el serrat de l’Abellar, tot això amb pendent molt suau.
Arribem a cal Brunyoc i agafem el camí de cal Brunyoc, que en un inici segueix amb el mateix pendent fins arribar a l’Abellar de Baix, ara unes fortes rampes ens portaran fins l’Abellar de Dalt i acabaran a al coll de la Creu de l’Abellar, una curta baixada ens deixa al collet de Badia on agafem diversos camins que ens pujaran amb pendent constant fins al Coll de Comadons.
Del coll seguim pujant fins a sant Jaume de Lloberes, passant per Sant Miquel de Terradelles, ara el camí va baixant, amb alguna pujada entremig, fins arribar a Pedrós, una lleugera pujada ens porta a Sant Avanç de Pedrós i després baixem fins a creuar el rec de Rocafresa.
El camí comença a pujar amb força pendent i ens porta a una bona pista que segueix pujant una estona i al final planeja fins arribar a tocar la carretera BV-4401, hi baixem per un pendent de roca, que al final ens fa baixar de la bici, seguim la carretera uns centenars de metres cap a l’esquerra i agafem un camí que marxa cap a la dreta i que passa pel costat de l’Alzina Grossa de Camprodon, tot i que en els mapes de l’ICC hi diu “ Pi de les Tres Branques”.
El camí, que puja una mica fins a passar per sota el vèrtex geodèsic de Camprodon, visible des del camí, ara baixa fins a Sant Pau de Pinós, que esta molt a prop, agafem el camí que marxa cap a la dreta, que està enquitranat, i baixa fins que ens desviem a l’esquerra cap a Santa Maria de Pinós que esta a una centenars de metres.
Seguim el camí que passa pel costat de Ginebret i baixa amb força pendent fins la riera de Merlès, la creuem per un pontet i seguim el camí que amb lleugera pujada ens porta fins a cal Pallot, una mica més enllà remuntem fins un collet, al bosc de les Comes, on canviem de vessant, ara baixem amb bons pendents fins a travessar un torrent, al camí del Rector, i després pugem suaument a buscar el camí de la Gravera, que està enquitranat, i que deixarem de seguida per agafar un sender que marxa cap a la dreta.
El sender segueix el PR-C 144 - Ruta de les Colònies tèxtils del Llobregat, en un inici baixa per unes codines i va a parar a un camí que segueix baixant suaument fins arribar a la riera de Merlès, que travessem per una palanca estreta de dos taulons d’amplada, a l’altre cantó agafem un corriol preciós que es de molt bon fer, llevat d’un graó amb un pas estret, i que va baixant suaument per la vora del Llobregat, acostant-s’hi i separant-s’hi. El corriol ens deixa al camí enquitranat de Galera, però el deixem tot seguit per agafar un camí que ens porta a la palanca de l’Ametlla, per on travessem el Llobregat.
Agafem un camí que ens porta a l’Ametlla de Merola i anem a buscar un sender una mica erosionat que puja fort fins a tocar la C-16, pel seu costat arribem a Navàs i travessem el poble, quan en sortim anem a buscar el camí, que segueix el traçat de l’antic Ferrocarril Manresa-Berga, i que amb baixada suau ens portarà fins a Balsareny. Travessem Balsareny i en sortim per la C-16z on agafem un lateral marcat per a la circulació de persones i bicis, de seguida el deixem i agafem la Séquia de Manresa que en baixada suau ens portarà fins a Sallent.
Arribem a cal Brunyoc i agafem el camí de cal Brunyoc, que en un inici segueix amb el mateix pendent fins arribar a l’Abellar de Baix, ara unes fortes rampes ens portaran fins l’Abellar de Dalt i acabaran a al coll de la Creu de l’Abellar, una curta baixada ens deixa al collet de Badia on agafem diversos camins que ens pujaran amb pendent constant fins al Coll de Comadons.
Del coll seguim pujant fins a sant Jaume de Lloberes, passant per Sant Miquel de Terradelles, ara el camí va baixant, amb alguna pujada entremig, fins arribar a Pedrós, una lleugera pujada ens porta a Sant Avanç de Pedrós i després baixem fins a creuar el rec de Rocafresa.
El camí comença a pujar amb força pendent i ens porta a una bona pista que segueix pujant una estona i al final planeja fins arribar a tocar la carretera BV-4401, hi baixem per un pendent de roca, que al final ens fa baixar de la bici, seguim la carretera uns centenars de metres cap a l’esquerra i agafem un camí que marxa cap a la dreta i que passa pel costat de l’Alzina Grossa de Camprodon, tot i que en els mapes de l’ICC hi diu “ Pi de les Tres Branques”.
El camí, que puja una mica fins a passar per sota el vèrtex geodèsic de Camprodon, visible des del camí, ara baixa fins a Sant Pau de Pinós, que esta molt a prop, agafem el camí que marxa cap a la dreta, que està enquitranat, i baixa fins que ens desviem a l’esquerra cap a Santa Maria de Pinós que esta a una centenars de metres.
Seguim el camí que passa pel costat de Ginebret i baixa amb força pendent fins la riera de Merlès, la creuem per un pontet i seguim el camí que amb lleugera pujada ens porta fins a cal Pallot, una mica més enllà remuntem fins un collet, al bosc de les Comes, on canviem de vessant, ara baixem amb bons pendents fins a travessar un torrent, al camí del Rector, i després pugem suaument a buscar el camí de la Gravera, que està enquitranat, i que deixarem de seguida per agafar un sender que marxa cap a la dreta.
El sender segueix el PR-C 144 - Ruta de les Colònies tèxtils del Llobregat, en un inici baixa per unes codines i va a parar a un camí que segueix baixant suaument fins arribar a la riera de Merlès, que travessem per una palanca estreta de dos taulons d’amplada, a l’altre cantó agafem un corriol preciós que es de molt bon fer, llevat d’un graó amb un pas estret, i que va baixant suaument per la vora del Llobregat, acostant-s’hi i separant-s’hi. El corriol ens deixa al camí enquitranat de Galera, però el deixem tot seguit per agafar un camí que ens porta a la palanca de l’Ametlla, per on travessem el Llobregat.
Agafem un camí que ens porta a l’Ametlla de Merola i anem a buscar un sender una mica erosionat que puja fort fins a tocar la C-16, pel seu costat arribem a Navàs i travessem el poble, quan en sortim anem a buscar el camí, que segueix el traçat de l’antic Ferrocarril Manresa-Berga, i que amb baixada suau ens portarà fins a Balsareny. Travessem Balsareny i en sortim per la C-16z on agafem un lateral marcat per a la circulació de persones i bicis, de seguida el deixem i agafem la Séquia de Manresa que en baixada suau ens portarà fins a Sallent.
Sallent - Sant Amanç de Pedrós from Pedalant la gent s'entén on Vimeo.
Waypoints
Comments (3)
You can add a comment or review this trail
I have followed this trail View more
Information
Easy to follow
Scenery
Moderate
Ruta larga tota Per pista molt entretinguda
I have followed this trail verified View more
Information
Easy to follow
Scenery
Moderate
Com sempre, impossible de perdres amb les teves indicacions. Avui els rius i rieres anaven fins dalt, m'he "banyat" 3 ó 4 cops, jejejejje. Llàstima de no poder entretindre'm massa per falta de temps. M'agradaria repetir-la per gaudir-ne les ermites que he passat de llarg, les vores dels rius amb el seu entorn, i els camps i vistes que son espectaculars.
Lluís, me'n alegro que hagis gaudit de la ruta, ara el paisatge és espectacular i amb el bo que fa les sabates ja s'aixuguen.
Gràcies per comentar i valorar la ruta.
Salut!!!