Volta a Catalunya. Blanes-Llinars del Vallès
near Blanes, Catalunya (España)
Viewed 3690 times, downloaded 101 times
Trail photos
Itinerary description
Ruta sencera.
Etapa anterior.
Etapa següent.
Etapa que ens portarà a creuar diferents massissos muntanyencs, acumularem força desnivell, de primer de poc desnivell pels tres turons entre Lloret i Tordera, passat Tordera ens enfilarem al Montnegre fins Vallgorguina on ens enfilarem al Corredor. Seguirem en molts trams el GR-92.
Sortim de Blanes vora la carretera fins el cementiri modernista de Lloret, passem vora l'ermita de Sant Quirze on prenem el corriol que ens porta al Condado del Jaruco. Seguirem trobant arquitectura modernista, amb obres projectades per Puig i Cadafalch, visitarem l'àngel i seguirem fins el Santuari benedicti de Sant Pere del Bosc reconvertit en restaurant. Baixem cap a la zona de berenadors del Vilar, creuarem boscos d'alzina i terres de conreu fins arribar a Tordera.
Després de visitar la plaça de l'església on hi ha una taula d'orientació i el pont sobre la Tordera, entrem al parc natural del Montnegre i Corredor. Comencem a pujar vora alguna urbanització fins el coll de Palomera on ja hem guanyat força alçada, estem envoltats d'alzines, alzines sureres, pinedes i castanyers. En aquest punt ens arribem a Hortsavinyà, recuperem la pista, baixem una mica per tornar a pujar de dret cap al Coll de Sant Benet. En aquest punt ja gaudim de les vistes del Turó de l'home i les Agudes, ens acompanyaran fins al final del trajecte. Al fons veiem els cims nevats del Puigmal i el Canigó.
Seguim entre boscos força tancats per la vegetació, el camí comença a ser un puja i baixa, passem per Sant Martí de Montnegre i entrem en una pista força pedregosa, comencem a baixar entre boscos d'alzina surera fins a Vallgorguina.
Sortim del poble i comencem la segona llarga pujada, de primer visitarem el dolmen de pedra Gentil. Seguim pujant, passem la masia de El Trull, i seguim pujant, anirem trobant alguna masia aïllada, i, en el cim, trobarem el santuari de El Corredor. Hi ha una bona zona d'esbarjo. Des de aquest punt ja pràcticament és tot baixada fins el Coll Bordoi, hi arribarem després de passar per Sant Andreu del Far. En el coll Bordoi prenem la carretera avall que ens portarà a LLinars del Vallès.
IBP index 142
Etapa anterior.
Etapa següent.
Etapa que ens portarà a creuar diferents massissos muntanyencs, acumularem força desnivell, de primer de poc desnivell pels tres turons entre Lloret i Tordera, passat Tordera ens enfilarem al Montnegre fins Vallgorguina on ens enfilarem al Corredor. Seguirem en molts trams el GR-92.
Sortim de Blanes vora la carretera fins el cementiri modernista de Lloret, passem vora l'ermita de Sant Quirze on prenem el corriol que ens porta al Condado del Jaruco. Seguirem trobant arquitectura modernista, amb obres projectades per Puig i Cadafalch, visitarem l'àngel i seguirem fins el Santuari benedicti de Sant Pere del Bosc reconvertit en restaurant. Baixem cap a la zona de berenadors del Vilar, creuarem boscos d'alzina i terres de conreu fins arribar a Tordera.
Després de visitar la plaça de l'església on hi ha una taula d'orientació i el pont sobre la Tordera, entrem al parc natural del Montnegre i Corredor. Comencem a pujar vora alguna urbanització fins el coll de Palomera on ja hem guanyat força alçada, estem envoltats d'alzines, alzines sureres, pinedes i castanyers. En aquest punt ens arribem a Hortsavinyà, recuperem la pista, baixem una mica per tornar a pujar de dret cap al Coll de Sant Benet. En aquest punt ja gaudim de les vistes del Turó de l'home i les Agudes, ens acompanyaran fins al final del trajecte. Al fons veiem els cims nevats del Puigmal i el Canigó.
Seguim entre boscos força tancats per la vegetació, el camí comença a ser un puja i baixa, passem per Sant Martí de Montnegre i entrem en una pista força pedregosa, comencem a baixar entre boscos d'alzina surera fins a Vallgorguina.
Sortim del poble i comencem la segona llarga pujada, de primer visitarem el dolmen de pedra Gentil. Seguim pujant, passem la masia de El Trull, i seguim pujant, anirem trobant alguna masia aïllada, i, en el cim, trobarem el santuari de El Corredor. Hi ha una bona zona d'esbarjo. Des de aquest punt ja pràcticament és tot baixada fins el Coll Bordoi, hi arribarem després de passar per Sant Andreu del Far. En el coll Bordoi prenem la carretera avall que ens portarà a LLinars del Vallès.
IBP index 142
Waypoints
Religious site
1,604 ft
Hortsavinyà
Poble amb les cases disseminades esforçades a mantenir el municipi.
Comments (4)
You can add a comment or review this trail
I have followed this trail View more
Information
Easy to follow
Scenery
Difficult
Hola joanbtt.
Te deseo que este 2015 te respete la salud, para que puedas seguir enseñando esos preciosos rincones que con tanta ilusión compartes. Feliz 2015
Gracias y igualmente Antonio, algun dia nos vemos por Granada!
Hola Joan aparte de la explicación detallada hay alguna novedad mas en el trayecto.¿Se puede hacer alguna salida siendo tu el guia?
Hola Reed62, que yo sepa, del trayecto cosa poca puede cambiar. Hay un libro donde hay más detalles de la ruta completa. Volta a Catalunya en BTT. Por otra parte, no soy guia, aunque no hay problema si coincidimos en alguna ruta.
Saludos,